Darmowy program RCP

Jest to ważne pytanie, często zadawane przez osoby zainteresowane darmowym programem do ewidencji i rozliczania czasu pracy a jednocześnie profesjonalnym systemem rejestrowania czasu pracy.

Pytanie zrozumiałe w kontekście obniżania kosztów działania każdej firmy.

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście przecząca. Nie istnieje bowiem profesjonalne a zarazem darmowe oprogramowanie do elektronicznego ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy. Te dwa pojęcia są przeciwstawne. Zaprojektowanie i napisanie profesjonalnego oprogramowania do rejestrowania czasu pracy nie jest łatwym i tanim zadaniem, zawsze pochłania wiele czasu i absorbuje spory zespół programistów i specjalistów prawa pracy. W oczywisty sposób przekłada się to na koszta ponoszone przez producentów dedykowanych programów do RCP a są one niemałe. Te zaś powinny być zrównoważone zyskami ze sprzedaży.

Przykładowy średni koszt zaprojektowania i napisania (kodowania) dobrego programu komputerowego do celów RCP wynosi ok. 250-500 tyś zł brutto. Czas samych prac programistycznych doświadczonego zespołu programistów to okres minimalnie 1 roku, natomiast kolejne lata to testowanie i poprawianie różnych ukrytych błędów programistycznych.

Uniwersalne programy do ewidencji i rozliczania czasu pracy są zwykle tworzone przez producentów urządzeń KD/RCP (np. ZKSoftware/ZKTeco, Anviz, Suprema, KEICO, IDTeck, UnionCommunity/VIRDI). Zawierają one bardzo podstawowe, rzec można minimalne, funkcjonalności ponieważ są sprzedawane wraz z czytnikami KD/RCP (jako wartość dodana) a te trafiają w różne strony świata. Nie sposób więc uwzględnić przy tworzeniu takiego oprogramowania do RCP specyficznych wymogów prawodawstwa dotyczącego prawa pracy w każdym z krajów, do których sprzedawane są czytniki KD/RCP. Przy tworzeniu darmowego (uniwersalnego) programu do RCP autorzy nie biorą pod uwagę – co bardzo ważne – wymogów i przepisów polskiego Kodeksu pracy. Zwykle darmowe oprogramowanie do RCP występuje w angielskiej wersji językowej, co w wielu polskich firmach nadal stanowi duży problem. Nadto należy wskazać, iż zagraniczni producenci takiego uniwersalnego oprogramowania nie oferują żadnego wsparcia oraz pomocy technicznej, jak również nie rozwijają takiego oprogramowania w stopniu, w jakim robią to polskie firmy i producenci systemów RCP.

Doświadczenie życiowe uczy, że wiedza (know-how), jakość i profesjonalizm kosztują i zawsze będą wysoko cenione. To normalne. Nie da się więc pogodzić darmowego charakteru programu do RCP z jego jakością i wysokimi oczekiwaniami stawianymi przez pracodawców. Jeśli więc danej firmie zależy na naprawdę profesjonalnym i sprawnym procesie rejestrowania, ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy, to musi się ona liczyć z koniecznością zakupu profesjonalnego programu, dopasowanego do wymogów polskiego Kodeksu pracy.

Bardzo ważne jest aby oprogramowanie do celów rejestracji i rozliczania czasu pracy było stale monitorowane, rozwijane i udoskonalane przez producenta i zespół doświadczonych programistów. Dużym udogodnieniem jest możliwość sprawdzania na bieżąco historii aktualizacji oprogramowania wprowadzanych przez producenta. Producent powinien również zapewniać odpowiednie wsparcie techniczne (np. telefoniczne), szkolenia oraz szybką reakcję na ewentualne błędy i problemy.

Z darmowym programem to wszystko jest niemożliwe.


Podziel się naszym artykułem branżowym

                        

Rok 2015  |  Autor PTC SECURITY SYSTEMS  |  Źródło: Opracowanie własne

Pozostałe artykuły branżowe:


Podziel się proszę informacją o tej stronie! Dziękujemy :-)