Czytniki biometryczne


Czytniki biometryczne na linie papilarne (na odcisk palca)
... o co chodzi i do czego służą?

Linie papilarne mogą powiedzieć o nas więcej, niż nam się wydaje. Mogą również znaleźć swoje zastosowanie nie tylko w branży medycznej, wydziałach dochodzeniowo-śledczych (Policja, Europol, FBI) lub globalnych systemach identyfikacji AFIS, ale również w domowej, bezpiecznej autoryzacji dostępu do naszych danych oraz szybkiej identyfikacji osób (np. pracowników, klientów). W tym celu wykorzystuje się różne czytniki biometryczne, najczęściej czytniki biometryczne na linie papilarne ze skanerem optycznym.
Technologie biometryczne to w ostatnim czasie jeden z najprężniej rozwijających się działów teleinformatycznych.
W ostatnich latach można również zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania samą nauką o biometrii, a co za tym idzie, dynamicznym rozwojem technologii, urządzeń i algorytmów biometrycznych, również w naszym kraju.

Różne formy autoryzacji biometrycznej (na odcisk palca, na rozpoznanie twarzy lub skanowanie tęczówki/siatkówki oka) wykorzystywane są przede wszystkim w skutecznym zabezpieczaniu poufnych informacji np. ochrona dostępu do danych i plików, logowania do urządzeń osobistych w systemach operacyjnych czy ochronie danych medycznych lub innych danych wrażliwych.
Z czytników biometrycznych na odcisk palca korzystają również służby wymiaru sprawiedliwości w systemie AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej). System AFIS służy do analizy danych do celów śledztwa kryminalnego, wyszukiwania oraz identyfikowania podejrzanych.

Dynamiczny rozwój technologii biometrycznych wpłynął również na pojawienie się jej w rozrywce tzn. w programach szkoleniowych, grach komputerowych i współpracy człowieka z komputerami.
Według danych i przeprowadzonych badań największy udział technologia biometryczna ma w identyfikacji cywilnej, kontroli dostępów i rejestracji czasu pracy oraz nadzorze i ochronie. Identyfikacja osób przy pomocy linii papilarnych jest najczęściej wykorzystywaną techniką w technologii biometrycznej. Daleko po niej plasuje się twarz, głos i tęczówka oka.


Technologia biometryczna pod mikroskopem

Genetyka od lat jest nauką, która fascynuje ludzkość na całym świecie. Jak to się dzieje, że w naszych liniach papilarnych zawarty jest nasz cały kod DNA. W dużym skrócie – w procesie odczytu linii papilarnych oraz cyfrowej weryfikacji i identyfikacji, odcisk palca daje 99% pewności, czyli jest szansa jedynie na 1% błędu.
Biometria oraz same czytniki biometryczne na linie papilarne, uważane są za najbezpieczniejsze, najbardziej wiarygodne i ekonomiczne narzędzie do autoryzacji osób. W żaden sposób nie można jej podrobić ani zapomnieć, co czyni z niej tak unikatową metodę. Nauka jaką jest biometria polega na rozpoznawaniu osoby po liniach papilarnych, charakterystycznych cechach tęczówki oka, kształcie twarzy czy mowie, a nawet układzie żył nadgarstka.

Zasadę działania czytników biometrycznych łatwo opisać w następujących krokach:

 • rejestracja: na początek trzeba poddać się pobraniu próbki linii papilarnych. Potem wszystko zależy już od komputera i jego zaprogramowania. Próbka przesyłana jest do urządzenia, gdzie tworzony jest unikalny wzór matematyczny. Wzór kodu może być przechowywany na różnych nośnikach informacji, jak dysk twardy komputera, karta chipowa i magnetyczna czy w pamięci czytnika

 • autoryzacja: użytkownik, który chce uzyskać dostęp do pomieszczenia lub potrzebnych mu danych, musi zostać wcześniej zarejestrowany w systemie. Jest to konieczne, aby jego linie papilarne widniały w systemie, a komputer mógł je bez problemu odczytać. W przypadku czytników linii papilarnych należy przyłożyć palec do czytnika lub przesunąć po nim palec, aby system mógł pobrać próbkę i zweryfikować odcisk. Poprawna identyfikacja umożliwia np. wejście do pomieszczenia przez otwarcie drzwi czy bramy lub zalogować się do systemu. Jeżeli jednak urządzenie napotka na swojej drodze jakikolwiek problem, można spodziewać się stosownego komunikatu o niemożliwości dostępu lub cichego alarmu sygnalizującego napotkany problem. Do najpopularniejszych systemów autoryzacji należą: autentyfikacja, czyli metoda, która sprawdza się przy dużej liczbie użytkowników i identyfikacja stosowana przy ich małej liczbie.


3N, czyli trzy cechy charakterystyczne dla unikalnego odcisku palca

W zakresie różnych rozwiązań biometrycznych, identyfikacja osób (użytkowników) przy pomocy odcisku palca jest jedną z najbezpieczniejszych i szybkich sposobów autoryzacji, ponieważ:

 • linie papilarne są odporne na starzenie się skóry i nie zmieniają się wraz z wiekiem. Przez całe życie wyglądają one w taki sam sposób.

 • tylko 3% populacji ma słabo widoczne linie papilarne, a aż 97% posiada linie statyczne i bardzo wyraźne,

 • każdy człowiek posiada swój jedyny i niepowtarzalny wzór linii papilarnych (unikalny odcisk palca).

Oznacza to, że linie papilarne są naturalnie nieusuwalne, niezmienne i niepowtarzalne.


Czytniki biometryczne na linie papilarne i ich zastosowanie

 • bankowość i bankomaty

 • systemy identyfikacji osób

 • systemy Kontroli Dostępu

 • systemy Rejestracji Czasu Pracy

 • systemy lojalnościowe

 • AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej)

 • autoryzacja i logowanie do systemów informatycznych, komputerów, programów komputerowych

 • sejfy

 • zamki drzwiowe (np. hotelowe)

Czytniki biometryczne na odcisk palca, na rozpoznanie twarzy, na układ żył krwionośnych lub inne metody biometryczne w szybkim czasie zdominują wybrane branże przemysłu z racji wysokiego poziomu bezpieczeństwa, bardzo niskiego poziomu omylności, niskiej ceny oraz samego komfortu i swobody użytkowania.


Podziel się naszym artykułem branżowymRok 2015  |  Autor PTC SECURITY SYSTEMS  |  Źródło: Opracowanie własne


Pozostałe artykuły branżowe:


Czytniki biometryczne