Cena systemu RCP

Cena podstawowego lub rozbudowanego elektronicznego systemu rejestracji czasu pracy RCP uzależniona jest, przede wszystkim, od następujących czynników:

  • ilości pracowników objętych systemem RCP

  • ilości czytników (rejestratorów RCP) ściśle powiązanej z liczbą pracowników

  • ilości zestawów zasilania awaryjnego (przetwornica, zasilacz buforowy, bateria akumulatorowa)

  • wielkości i rozmieszczenia działów firmy oraz rozbudowanej struktury organizacyjnej

  • ilości obiektów i rozproszonej lokalizacji firmy

  • ilości licencji oprogramowania komputerowego do rejestracji i rozliczania czasu pracy

  • wyboru biometrycznej lub zbliżeniowej RFID metody autoryzacji zdarzeń (statusów RCP)

Cena finalna uzależniona jest także od kosztów usługi wdrożenia systemu RCP przez specjalistyczną firmę. Prace te obejmują między innymiusługę montażu i konfiguracji czytników (rejestratorów RCP) wraz z zestawami zasilania awaryjnego, instalację i konfigurację oprogramowania oraz szkolenie z obsługi całego systemu RCP.

Jeżeli użytkownik (instalator/monter) zamierza samodzielnie wykonać cały proces wdrożenia to pracodawca (zarząd/właściciel) znacząco oszczędza, bowiem kompleksowe wdrożenie elektronicznego systemu rejestracji czasu pracy dokonane przez profesjonalną ekipę jest nieco droższe, ale przynosi wymierne korzyści, tj. szybki i sprawny montaż urządzeń, poprawną konfigurację oprogramowania oraz gwarancję na całą usługę wdrożenia.

Cena kompleksowego wdrożenia dokonywanego przez profesjonalną ekipę instalatorów zawiera również koszta logistyczne, których wysokość uzależniona jest od:

  • ilości czytników (rejestratorów RCP) oraz zestawów zasilania awaryjnego

  • ilości dni roboczych poświęconych na kompleksowe wdrożenie systemu RCP

  • odległości (dojazd/kilometrówka)

Pracodawca (właściciel) systemu RCP może wybrać pomiędzy biometryczną (odcisk palca lub geometria twarzy) a zbliżeniową RFID (karty, breloki, bransoletki lub tagi zbliżeniowe UNIQUE, MIFARE, HID) metodą autoryzacji.

Z wyborem zbliżeniowej metody autoryzacji zdarzeń (statusów RCP) wiąże się dodatkowy koszt samych kart RFID, w które należy zaopatrzyć każdego pracownika jak i ewentualnych nadruków na kartach wraz z ich personalizacją. Dodać można także koszt zawieszek – holderów do noszenia kart RFID.

Najtańszy zestaw systemu RCP dla małej, kilkunastoosobowej firmy, bazujący na uniwersalnym, nabiurkowym czytniku linii papilarnych i kart zbliżeniowych RFID, z serii BIOFINGER.H3, to wraz z oprogramowaniem BIOFINGER/SW (licencja na jedno stanowisko komputerowe, wersja do 100 użytkowników w lokalnej bazie danych) koszt od około 1.400 zł netto. W przypadku wybrania autoryzacji przy użyciu kart należy doliczyć ewentualny koszt kart zbliżeniowych RFID.

Dla kilkudziesięciu pracowników system rejestracji czasu pracy (uniwersalny czytnik biometryczny z serii BIOFINGER.U260C, obsługujący również karty zbliżeniowe RFID wraz z programem do elektronicznej rejestracji i ewidencji czasu pracy BIOFINGER/SW) to wydatek rzędu 1.750 zł netto. Oczywiście koszt ten nie obejmuje usługi kompleksowego wdrożenia.

Opcjonalnie posiadacz systemu może dokupić zestaw zasilania awaryjnego za ok. 200,00 zł netto oraz szkolenie z obsługi systemu RCP w cenie 150,00 zł netto / 1 godz.

Dotykamy tu problemu ‘co jest tańsze – biometria czy użycie kart RFID’?

Zdementować należy błędne przekonanie, iż technologia biometryczna, najczęściej bazująca na tzw. ‘odcisku palca’ (cyfrowym obrazie punktów charakterystycznych, czyli tylko zakończeń i rozwidleń linii papilarnych), zastosowana do rejestrowania czasu pracy jest dużo droższa od technologii zbliżeniowej RFID. Czytnik biometryczny jest nieznacznie droższy od czytnika kart zbliżeniowych RFID. Przy okazji eliminuje koszt zakupu kart zbliżeniowych oraz zapewnia 100% pewność co do tożsamości danego pracownika eliminując skutecznie jakiekolwiek nieuczciwe zachowania w tym względzie. Korzyści wynikające z zastosowania biometrii do elektronicznego ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy z nawiązką rekompensują nieco większą cenę czytnika. Jest więc technologia biometryczna per saldo tańsza od tradycyjnego zastosowania kart zbliżeniowych.

Wybór fotorejestracji jako metody pośredniej pomiędzy tradycyjnym zastosowaniem kart zbliżeniowych a technologią biometryczną wiąże się z zastosowaniem np. czytnika z serii RFID.S880, w cenie netto ok. 1.663 zł netto.

Natomiast wybór najbardziej zaawansowanej technologicznie i najbardziej innowacyjnej metody autoryzacji biometrycznej bazującej na rozpoznawaniu geometrii twarzy wiąże się z wyborem czytników z serii BIOFACE, których cena netto zaczyna się od ok. 2.800 zł netto.


Rok 2015  |  Autor PTC SECURITY SYSTEMS  |  Źródło: Opracowanie własne

Pozostałe artykuły branżowe:


Podziel się proszę informacją o tej stronie! Dziękujemy 🙂