Oświetlenie LED. Parametry techniczne

W przypadku dużych zakładów przemysłowych oświetlenie ogrywa bardzo istotną rolę szczególnie na dwóch płaszczyznach: ekonomicznej i wydajnościowej. Koszty związane z energią na dużych obszarach magazynowych czy produkcyjnych są niekiedy tak wysokie, że przekłada się to na budżet firmy. Nieodpowiednio dobrane oświetlenie może być również przyczyną mało efektywnej pracy i problemów zdrowotnych pracowników. Oświetlenie przemysłowe LED dzięki swoim parametrom i innowacyjnym rozwiązaniom pod wieloma aspektami pokonuje tradycyjne oświetlenie sodowe, które do tej pory było najczęściej wykorzystywane przez branże przemysłową.

Podczas przebudowy lub budowy budynku przemysłowego projektowanie oświetlenia odbywa się zazwyczaj oddzielnie.
Opiera się on na podstawowych kryteriach:

  • wskaźnik oddania barw

  • poziom oświetlenia

  • żywotność źródła światła, zgodność i kompatybilność z systemami odpowiedzialnymi za zarządzanie oświetleniem oraz skuteczność świetlna

Przy określaniu powyższych kryteriów ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na rodzaj źródła światła, konstrukcję oprawy oświetleniowej i strukturę elementów elektronicznych. Oświetlenie LED, biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, wypada najlepiej spośród wszystkich rodzajów oświetleń przemysłowych.

Źródła światła i ich rodzaje

Przy źródłach światła pierwszym i bardzo istotnym parametrem jest współczynnik oddawania barw, który określa jakość światła. Im niższy wskaźnik, tym większa zmiana w postrzeganiu barw przedmiotów. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w tych zakładach, które zajmują się barwieniem odzieży i materiałów czy drukarniach, i muzeach sztuki.

Źródło: http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/wskaznik-oddawania-barw/

Oświetlenie na ulicy w niektórych miejsca wydaje się być koloru nieco żółtawego, co wpływa na trudności w zdefiniowaniu kolorów. Dzieje się tak za sprawą niskiego wskaźnika oddawania barw lamp sodowych <30 i nieco lepszych lamp rtęciowych <60. Lampy LED charakteryzują się współczynnikiem najczęściej o wartościach <90, ale zdarzają się również te, które osiągają współczynnik w wysokości 100 Ra.

Drugim parametrem jest wskaźnika skuteczności świetlnej (lm / W), czyli ilość światłą wytwarzanego przy pomocy 1 W energii elektrycznej. Lampy LED charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem w wysokości do 135 lm/W, podczas gdy świetlówki, lampy halogenowe czy jarzeniówki posiadają wskaźnik skuteczności światła mniejszy od 50 lm/W i dochodzący nierzadko do 0.

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę to żywotność danego poziomu światła. Wpływa on na koszty związane z energią elektryczną i wydajnością oświetlenia. Żarówki LED emitują 70% strumień świetlny, a ich żywotność oscyluje w granicach 25 000-50 000 (niekiedy nawet do 100 000) godzin. Również pod tym względem oświetlenie LED plasuje się na czołowej pozycji.

Przy klasyfikacji rodzajów źródeł światła istotny jest również czas rozruchu, co wpływa na stopień wykorzystania możliwości oświetlenia. Żarówka LED reaguje natychmiastowo i posiada możliwość ściemniania. Przykładowo ceramiczne lampy metalohalogenowe potrzebują 30 sekund, aby osiągnąć szczyt swoich możliwości.

Po przeanalizowaniu wszystkich powyższych parametrów oświetlenie przemysłowe LED wykazuje największą skuteczność i efektywność, a jedyny ich minus to wysoka cena zakupu, która zwraca się po 2-3 latach użytkowania, a oszczędność jest zauważalna już w skali rocznej.

Konstrukcja oprawy oświetleniowej i komponenty elektroniczne opraw oświetleniowych

W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów oświetlenia przemysłowego LED:

  • Zasilacze LED-owe: urządzenia elektroniczne bezpośrednio wpływają na jakość i trwałość obudowy. W przypadku jego uszkodzenia następuje uszkodzenie całej oprawy.

  • Temperatura otoczenia Ta: należy wybierać te lampy LED, które w testach oprawy wypadają najlepiej, ponieważ w momencie pracy w niskich bądź wysokich temperaturach mogą ulec zniszczeniu i uszkodzeniu.

  • Lx -trwałość znamionowa: lampy LED wykazują najczęściej wskaźnik L70, co oznacza, że po 50 000 godzinach pracy wytwarzają co najmniej 70% znamionowej wartości strumienia świetlnego.

  • By: oznacza stopniową degradację strumienia świetlnego. Decydując się na oświetlenie LED, dobrym wyborem będzie to, które oznaczone zostało symbolem B50.

Lampy LED dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom i nowoczesnym systemom są uznawane za najbardziej oszczędne, ekologiczne i wydajne spośród wszystkich źródeł światła w zakładach przemysłowych, fabrykach i magazynach. Pozytywnie wpływają na jakość pracy i jednocześnie na budżet firmy.

Bądź EKO! Stosując oświetlenie przemysłowe LED przyczyniasz się do znacznie mniejszego zanieczyszczenia środowiska poprzez mniejsze zużycie energii.


Podziel się naszym artykułem branżowym

                        

Rok 2015  |  Autor PTC SECURITY SYSTEMS  |  Źródło: Opracowanie własne

Pozostałe artykuły branżowe:


Podziel się proszę informacją o tej stronie! Dziękujemy :-)