✩✩✩ Poradnik naszego eksperta ▷ podziel się tym artykułem
Zasilanie rejestratorów czasu pracy oraz przewody teletechniczne do rejestratorów RCP
Wszystkie rejestratory czasu pracy znajdujące się w naszej ofercie są zasilane napięciem stałym 12VDC. W zależności od modelu czytnika RCP maksymalny chwilowy pobór prądu może wynieść do 1.5A lub do 3A.
W zależności od oczekiwań naszych Klientów oraz warunków technicznych panujących w obiekcie, każdy rejestrator czasu pracy można zasilić na 4 różne sposoby:
① Standardowe zasilanie
W każdym zestawie znajduje się standardowy mały zasilacz impulsowy 230VAC/12VDC o długości przewodu ok. 1.5m, który należy wpiąć do gniazda elektrycznego 230VAC. Jeżeli gniazdo zasilające jest znacznie oddalone od miejsca montażu rejestratora czasu pracy, to przy zachowaniu odpowiednich warunków technicznych można użyć standardowego przedłużacza elektrycznego.
Jest to rozwiązanie standardowe i ekonomiczne dla Klienta, wykorzystywane w większości przypadków.
Do rejestratora czasu pracy należy doprowadzić:
- przewód zasilający od małego standardowego zasilacza impulsowego (długość przewodu ok. 1.5m)
- przewód sieciowy/komputerowy Ethernet od switcha
② Zasilanie z UPS’a (awaryjne podtrzymanie napięcie)
Jeżeli obiekt jest wyposażony w system zasilania awaryjnego, to standardowy mały zasilacz impulsowy można wpiąć do gniazda komputerowego 230VAC, które jest podłączone do systemu UPS.
Niestety, ale w większości przypadków komputerowe gniazdo zasilające 230VAC jest znacznie oddalone od miejsca montażu rejestratora czasu pracy, przez co proponowane rozwiązanie nie jest możliwe do realizacji.
Do rejestratora czasu pracy należy doprowadzić:
- przewód zasilający od małego standardowego zasilacza impulsowego (długość przewodu ok. 1.5m)
- przewód sieciowy/komputerowy Ethernet od switcha
③ Zasilanie z zasilacza buforowego (zasilacz buforowy + bateria akumulatorowa)
Jeden lub kilka rejestratorów czasu pracy (3-4 czytniki) może być zasilonych z jednego profesjonalnego zasilacza buforowego 12VDC (np. firmy Pulsar), który gwarantuje stabilne podtrzymanie napięcia przez kilka godzin.
W zależności od ilości czytników RCP należy dobrać zasilacz buforowy o odpowiedniej wydajności (wydajność prądowa) oraz dobrać odpowiednią baterię akumulatorową (1.2Ah, 7Ah lub 18Ah).
Jest to profesjonalna i sugerowana przez naszą firmę forma zasilania rejestratorów czasu pracy, ale wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
Do rejestratora czasu pracy należy doprowadzić:
- przewód zasilający od zasilacza buforowego (np. OMY 2×0.5mm2)
- przewód sieciowy/komputerowy Ethernet od switcha
Do zasilacza buforowego należy doprowadzić:
- przewód zasilający 230VAC (np. OMYp 3×1.5mm2)
④ Zasilanie poprzez przewód sieciowy/komputerowy Ethernet przy użyciu dwóch splitterów PoE
W przypadku zasilenia rejestratora czasu pracy z odpowiedniego zasilacza 12VDC przy użyciu dwóch splitterów PoE należy mieć na uwadze aby długość przewodu sieciowego/komputerowego Ethernet była odpowiednia. Sugerujemy aby długość przewodu nie przekraczała 30m. Jakość napięcia przy czytniku RCP zależy również od zewnętrznych warunków technicznych, np. od ewentualnych zakłóceń elektromagnetycznych, poprawności i miejsca ułożenia przewodu sieciowego/komputerowego lub od wartości prądu pobieranego przez rejestrator czasu pracy.
Do pierwszego splittera PoE, zlokalizowanego na przykład w serwerowni przy przełączniku sieciowym (switch LAN), należy z zasilacza impulsowego lub buforowego podłączyć zasilanie 12VDC i przewód sieciowy/komputerowy, a drugi splitter PoE należy podłączyć bezpośrednio do czytnika RCP (okrągła wtyczka zasilania 12VDC oraz wtyczka RJ45).
Do rejestratora czasu pracy należy doprowadzić:
- przewód sieciowy/komputerowy Ethernet od switcha
Ważne!
Wszystkie rejestratory czasu pracy muszą być zainstalowane w pomieszczeniach zamkniętych.
Sugerujemy aby rejestratory czasu pracy instalować na wysokości 1.3m – 1.6m od podłoża.