Oświetlenie LED w Polsce/Gdańsk

Mądra inwestycja w inteligentne oświetlenie może zagwarantować znaczące zmiany w budżecie firmy i miasta. Oszczędność nie zawsze związana jest z rezygnacją z pewnych udogodnień, a odpowiednim doborze poszczególnych elementów do pomieszczeń fabryk i magazynów oraz przemyślanym inwestowaniu w rozwój i rozbudowę miasta. Oświetlenie przemysłowe LED stało się alternatywą dla tradycyjnych lamp, dzięki który już w wielu polskich miastach i dużych zakładach przemysłowych zauważono znaczącą zmianę w budżecie i efektywności emisji światła.

Lampy uliczne LED nie tylko w dużych miastach

Wyłączanie ulicznych lamp w porze nocnej jest formą oszczędności, która jednocześnie wpływa na zmniejszenie komfortu mieszkańców miasta i znacząco na ich bezpieczeństwo. Bardzo łatwo jest zauważyć, że im większe miasto, tym bardziej widoczne oszczędności, które przekładają się na mniejsze inwestycje w oświetlenie ulic.

W przypadku miasta liczącego około 50 tys. mieszkańców zmniejszenie natężenia strumienia świetlnego przyniesie oszczędności rzędu 60 tys. złotych rocznie, co może się okazać mało znaczące, kiedy weźmiemy pod uwagę budżet miasta. W ramach projektu SOWA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 30 gmin otrzymało dofinansowanie na wymianę lamp na oświetlenie LED. Dotacja wynosiła nawet 45%, co pozwalało na inwestycję w rozwój miasta i oszczędność na przyszłość. Skorzystała z niej m.in. gmina Trzebielino w okolicach Słupska, która w 2012 roku wymieniła ponad 350 lamp sodowych na lampy LED o mocy 55W i 73W. W konsekwencji wydatki za prąd z 110 tys. zł spadły do 60 tys. zł, czyli prawie o połowę.

Jest to przykład na to, że nowoczesna technologia oświetlenia LED ma znaczący wpływ na budżet miasta, znacząco go zwiększając. Oprócz tego mieszkańcy zauważyli wyraźną różnicę w oświetleniu ulic i deklarują, że po tych zmianach czują się w swoim mieście dużo bezpieczniej. Warto również podkreślić aspekt ekologiczny światła LED. Niską emisję CO2 gwarantuje trzystopniowa regulacja jasności 33%, 66% 100%, a zastosowanie aluminiowej obudowy wpływa na emisję światła przyjaznego nie tylko środowiskowi, ale również człowiekowi.

Oświetlenie LED przeważa jednak w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski czy Gdańsk. W ten sposób miasta oszczędzają nie kosztem bezpieczeństwa jego mieszkańców, ale inwestycją w innowacyjne metody i nowoczesną technologię. Ekonomiczne lampy uliczne LED charakteryzują się pełną modułowością w zakresie modułów świecących i zasilaczy. System konstrukcji oferuje 1-4 moduły, a na 2 moduły świetlne przypada 1 moduł zasilający. Oznacza to, że jakakolwiek awaria jednego z modułów zasilających nie wpływa na całkowite przerwanie pracy lamp. W Krakowie po rocznym teście lamp zamontowanych na odcinku drogi wojewódzkiej przy ulicy Wielickiej zanotowano spadek wydatków na energię o 50%. Zwrot inwestycji w zależności od liczby mieszkańców, punktów oświetleniowych i mocy żarówek LED szacuje się na ok 3-6 lat.

Fabryki, magazyny przemysłowe, sklepy i hale sportowe – oświetlenie przemysłowe LED

Oszczędne, efektywne i ekologiczne oświetlenie LED znalazło swoje zastosowanie również w zakładach przemysłowych, w których koszty za energię niekiedy są tak wysokie, że nie pozwalają na dynamiczny rozwój firmy. Brak efektu stroboskopowego, czyli nieprawidłowego wrażenia zwolnienia, zatrzymania lub odwrócenia kierunku światła, wpływa to na efektywność pracy i nie wymaga zastosowania dodatkowego oświetlenia o ciągłym strumieniu światła. Oświetlają one jedynie obszar w wyznaczonym zakresie, co oznacza, że mogą być wykorzystane do oświetlenia konkretnych elementów, stanowisk i maszyn. Lampy LED i budowy LED są odporne na uszkodzenia, wstrząsy i wibracje, co wpływa na ich trwałość przy ich częstej eksploatacji. Ograniczenie kosztów wymiany diod jest widoczne w oszczędności, jaką pociąga za sobą oświetlenie LED-owe.

Warto również wspomnieć o wysokim współczynniku oddawania barw, który może sięgać nawet do 100%. Światło ze zwykłych świetlówek wpływa na zmianę postrzegania rzeczywistego koloru przedmiotów, co niekorzystnie wpływa na pracę w takich miejscach, jak lakiernie, barwiarnie, drukarnie czy warsztaty artystyczne. Barwę światła LED można dostosować do indywidualnych potrzeb pomieszczenia, wybierając odcień dzienny, neutralny i ciepły.

Wykorzystując nowoczesną technologię w sklepach czy halach wystawowych możemy liczyć na lepsze wyeksponowanie produktów, stosując odpowiednio panele LED. Tutaj również znaczącą rolę odgrywa wysoki współczynnik oddawania barw, który w najlepszym przypadku powinien wynosić Ra > 80. W ten sposób zostaje podkreślona atrakcyjność prezentowanych eksponatów. Szczególną rolę oświetlenie LED odgrywa w halach sportowych, gdzie ważne jest natychmiastowe załączenie światła oraz redukcja kosztów związanych z energią.

Instalacje lamp LED-owych stosuje się również w miejscach publicznych, jak urzędy, instytucje czy biura, gdzie szczególną uwagę zwraca się również na estetykę. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się oprawy biurowe LED, które nie wpływają na efekt wizualny pomieszczenia, występując w nowoczesnych wzorach.

Oświetlenie przemysłowe LED jest również powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych wśród użytkowników prywatnych, np. do oświetlenia schodów, podwórka, ogrodu, garażu itp.

Energooszczędne oświetlenie przemysłowe LED to na dzień dzisiejszy najlepszy wybór dla Twojej firmy.

Zdjęcie Gdańska do naszego artykułu pt. Zastosowanie oświetlenia przemysłowego LED w Polsce, uzyskano z oficjalnej strony gazetakaszubska.pl.


Podziel się naszym artykułem branżowym

                        

Rok 2015  |  Autor PTC SECURITY SYSTEMS  |  Źródło: Opracowanie własne

Pozostałe artykuły branżowe:


Podziel się proszę informacją o tej stronie! Dziękujemy :-)