Czytniki kart zbliżeniowych


Czytniki kart zbliżeniowych RFID w naszym codziennym życiu

Dynamicznie postępująca technologia i nieustanne wdrażanie zautomatyzowanych i szybkich metod pomiarowych, kontrolnych do zliczania i analizowania danych (np. przepływu towarów) doprowadziły do tego, że powstaje coraz więcej ‘niewidzialnych’ rozwiązań, które są wykorzystywane na wielu płaszczyznach i znalazły swoje zastosowanie w wielu różnych branżach przemysłu. Bez względu na to, czy znajdujemy się w sklepie, bibliotece, gabinecie medycznym, instytucji publicznej czy centrum dystrybucyjno-logistycznym lub w fabryce, to mamy do czynienia z użyciem kodów kreskowych, znaczników oraz kart zbliżeniowych i czytników RFID dalekiego i standardowego zasięgu. Spotykamy się z nimi na co dzień, często nie mając świadomości ich istnienia.

Oprócz tego, że istnieją już bardzo rozpowszechnione zbliżeniowe karty płatnicze oraz bilety komunikacji miejskiej, to technologia RFID znalazła swoje zastosowanie w elektronicznej kontroli czasu w firmach, kontroli czasu pobytu dziecka w przedszkolu, oznaczeniach zwierząt, w systemach opłat drogowych, jako forma ochrony dostępu do różnych budynków czy dostępu do szafek na basenie i siłowni. Bardzo istotną rolę systemy RFID odgrywają również w branży logistycznej. Znacznie wpływają na efektywność pracy poprzez kontrolę stanu oraz ilości palet, produktów, kratek i kontenerów. Czytniki kart zbliżeniowych dalekiego zasięgu wykorzystuje się do potwierdzenia przyjęć, wydań i przesunięć towarów. Tym samym technologia bardzo usprawnia zarządzanie firmą oraz całym sektorem logistycznym. Pozwala to na zmniejszenie kosztów oraz błędów, jakie pojawiały się dotychczas w procesach autoryzacji i kontroli przeprowadzanych przez omylne oko ludzkie.
Warto zatem wiedzieć, jak działa to, z czego korzystamy na co dzień.


RFID, czyli termin bliżej (nie)znany

Radio-Frequency Identification, czyli rozwinięcie skrótu RFID to nic innego, jak ogólna nazwa używana do opisu technologii odpowiedzialnej za identyfikację konkretnych obiektów przy użyciu fal radiowych. System składa się ze znacznika RFID oraz czytnika RFID z anteną. Termin znacznik RFID można również spotkać pod wieloma innymi nazwami, jak karta zbliżeniowa, karta zbliżeniowa magnetyczna, karta zbliżeniowa plastikowa, identyfikator, etykieta RFID, tag RFID, chip RFID czy transponder. Tradycyjna budowa znacznika obejmuje mikrochip, który umocowany na nośniku np. papierze czy plastiku, który połączony jest z anteną. Mikrochip pełni rolę bazy pamięci. Oznacza to, że zapisywane są w nim wszystkie dane, najczęściej tylko przy pomocy określonego numeru, który oznacza bazę danych użytkownika. Aby zgromadzone dane zostały odczytane, potrzebujemy czytnika RFID oraz wspomnianej anteny. Antena wbudowana w karcie odbiera sygnał od anteny czytnika, następnie wysyła sygnał zwrotny, czyli fale radiowe, które zawierają informacje o zawartości pamięci mikrochipu, do anteny czytnika.

Czytnik kart zbliżeniowych posiada zdolność odczytywania ponad tysiąca znaków na sekundę. Następnie dane mogą być przesłane do komputera w celu użycia ich do określonych potrzeb.

Bardzo ważnym elementem mikrochipu jest TID, czyli numer seryjny, który jest indywidualnie przypisany do każdego mikrochipu. Do jego odczytu wymagane jest użycie hasła. Podobnie jest w przypadku, kiedy chcemy zniszczyć znacznik, gdzie również konieczne jest wykorzystanie hasła, z tą tylko różnicą, że innego, niż w przypadku samego odczytu.


Źródło zasilania, a rodzaje znaczników RFID

Ze względu na źródło zasilania znaczniki możemy podzielić w następujący sposób:

 • ZNACZNIKI AKTYWNE: wykorzystuje zewnętrzne źródło zasilania np. baterii. Są wykorzystywane najczęściej do znakowania przedmiotów, które muszą być odczytywane na dalszych odległościach, powyżej 30 metrów.

 • ZNACZNIKI SEMIPASYWNE: również wykorzystują zewnętrzne źródło zasilania. Od znaczników aktywnych różnią się jednak tym, że do wysyłania sygnału używana jest moc dostarczana z czytnika kart zbliżeniowych.

 • ZNACZNIKI PASYWNE: nie posiadają one własnego zasilania. Znajdując się w zasięgu pola elektromagnetycznego generowanego przez czytnik kart, gromadzą energię w kondensatorze znacznika. Odpowiedź zawierająca znacznik wysyłana jest po odebraniu odpowiedniej ilości energii.

Częstotliwość działania, a znacznik RFID

Znaczniki można również podzielić według innego kryterium, a mianowicie według częstotliwości ich działania. Ich wartości wahają się w granicach 124 kHz, a 868 Mhz. Rozróżniamy:

 • znaczniki LF o mniejszych częstotliwościach, jak 124 kHz, 125 kHz lub 135 kHz, których zasięg odczytu wynosi kilka centymetrów - najczęściej do 5 cm. Znalazły swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie karty lub tagi muszą być odczytywane w bliskim zasięgu, np. w systemach elektronicznej kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy.

 • znaczniki HF o częstotliwości 13,56 Mhz i zasięgu odczytu do 1 metra

 • znaczniki UHF, których częstotliwość działania wynosi 865-868 Mhz i posiadają zasięg do 10 metrów

Czytnik kart zbliżeniowych w systemie RFID

Bardzo popularnym wykorzystaniem czytników w technologii RFID są znane i ogólnie dostępne karty zbliżeniowe, które wykorzystuje się na co dzień, dokonując płatności za produkty i usługi, w formie biletów czy kart identyfikacyjnych. Występują one w standardzie tzw. Mifare. Częstotliwości działania takich znaczników wynosi 13,56 MHz, a prędkość transmisji danych 106 kb/s. Karty Mifare zostały opracowane przez znaną firmę PHILIPS.

Do najprostszych systemów RFID należą karty Unique 125 kHz, gdzie prędkość transmisji danych wynosi 2 kb/s. Mogą być one wykorzystane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest Kontrola Dostępu oraz Rejestracja Czasu Pracy.
Możemy spotkać się jeszcze z wieloma innymi rodzajami czytników RFID, np. Tiris, Q5, HID, czy Hitag. Zostały one w ten sposób podzielone ze względu na wielkość pamięci znacznika, rodzaj kodowania, szybkość transmisji itp.


Karta magnetyczna i jej najpopularniejsze zastosowania

Poza dokonywanie płatności za usługi, karta chipowa znalazła swoje zastosowanie w innych obszarach i korzystamy z niej w codziennym życiu bardzo często. Najczęściej stosujemy ją jako:

 • elektroniczną kartę biblioteczną

 • elektroniczną portmonetkę

 • element systemu bezpieczeństwa np. zabezpieczenie bramy wjazdowej

 • elektroniczną kartę czasu pracy

 • nośnik biletów komunikacji

 • legitymacja studencka

 • identyfikator

Zginając mocno kartę można uszkodzić wewnętrzną antenę. Aby karta zbliżeniowa, z której często korzystamy nie zniszczyła się oraz posłużyła nam dłużej, dobrze jest zaopatrzyć się w etui do kart zbliżeniowych, które uchroni ją przed uszkodzeniem.


Podziel się naszym artykułem branżowymRok 2015  |  Autor PTC SECURITY SYSTEMS  |  Źródło: Opracowanie własne


Pozostałe artykuły branżowe:


Czytniki kart zbliżeniowych

Różne anteny RFID znajdujące się wewnątrz transponderów - kart plastikowych, tagów lub oznaczników RFID